Agroturystyka na Podlasiu – Dwór Zaścianek

Na skraju wsi Borsuki, nieopodal granicy polsko-białoruskiej, na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, stoi Dwór Zaścianek. Nie prowadzą tam żadne drogowskazy, nie znajdziecie ich oferty na portalach noclegowych, a mimo to goście są tam zawsze obecni. Przekonajcie się sami o wyjątkowości tego miejsca.

Staropolska gościnność w nadbużańskim dworze

Właściciele Zaścianka, Ela i Zbyszek Aftaruk wraz ze swoimi dziećmi, zawsze służą radą i pomocą, dbają o dobre samopoczucie gości. Zdarza się, że zgodnie ze staropolską tradycją, witają przyjezdnych na progu. Bo nie jest to ani hotel, ani pensjonat – to miejsce, w którym czuć rodzinną atmosferę, gościnność i spokój. A lepszych warunków do relaksu nie można sobie wymarzyć – urokliwa okolica, czyste powietrze i piękna architektura.
Sam dwór powstał na bazie 100 letniego budynku drewnianej szkoły, przeniesionego na nadbużańskie tereny, na jego tyłach zaś znajduje się Zaścianek, niegdyś plebania w pobliskiej wsi Neple. Każdy z obiektów zyskał przy przebudowie nowe elementy – piętro z pokojami, piwnicę, mansardowy dach. Chlubą dworu natomiast jest barokowy portyk wejściowy, charakterystyczny dla architektury kresowych dworów. Właściciele zadbali również o urządzenie oraz aranżację wnętrz. Domy zachowały stylowy charakter dzięki antycznym meblom i sprzętom – jakby czas tutaj się zatrzymał.
Niezaprzeczalnym atutem dworu jest jego położenie – park krajobrazowy zachwyca malowniczymi lasami, łąkami, a przede wszystkim szerokim korytem rzeki, która wije się leniwie tworząc wyjątkowe starorzecza – ostoje dla wielu rzadkich gatunków zwierząt, ptaków i roślin.

Slow Food na Podlasiu

W takim miejscu nie może zabraknąć dobrego jedzenia. We Dworze Zaścianek serwowane są produkty od lokalnych dostawców oraz te wytworzone na miejscu. Lista przysmaków robi wrażenie: domowy chleb i wędliny, przetwory, nalewki, ciasta, warzywa i owoce z ogrodu właścicieli, a nawet własne jajka. Cóż może być lepszego niż wyśmienite „zaściankowe” racuchy z jabłkami na śniadanie, kartacze z mięsem na obiad, a na kolację pasztet lub kiełbasa z dziczyzny. A do tego wyselekcjonowane wina od Mielżyńskiego lub nalewka truskawkowa przygotowana przez właścicieli. Dwór od 2010 roku jest członkiem organizacji Slow Food i daje tego najlepsze świadectwo. Dobre jedzenie i wolniejszy tryb życia to coś, co na pewno tam znajdziecie.

Atrakcje nad Bugiem

W Dworze Zaścianek nie sposób jest się nudzić. Do dyspozycji odwiedzających jest letni basen zewnętrzny, rowery, szałas grillowy, boisko do siatkówki, bule, kino domowe, gry planszowe, rzutki, plac zabaw dla dzieci. Zimą zaś można wybrać się na biegówki, na łyżwy lub na kulig. We dworze od jakiegoś czasu organizowane są tzw. weekendy tematyczne – koncerty, zbiory szparagów i wiśni, wspólne gotowanie, degustacja win, wędzenie wędlin, wyścig rowerowy szlakiem nadbużańskich dworów. Pobliskie tereny oferują nieskończone możliwości spacerowania, wycieczek rowerowych lub po prostu leniuchowania na piaszczystych połaciach nad brzegiem Bugu. Natomiast jeśli zapragniecie wybrać się trochę dalej, w okolicy czeka na Was moc atrakcji. Do Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim warto podjechać kiedy konie zaganiane są do stajni, aby przyjrzeć się pięknym okazom wierzchowców. W połowie sierpnia odbywa się tam znana na całym świecie aukcja koni arabskich. Dużym przeżyciem dla dzieci będzie przeprawa promem przez rzekę do malowniczo położonego miasteczka Mielnik z panoramą doliny Bugu. Zaś dla spragnionych przeżyć duchowych Święta Góra Garbarka czyli legendarne miejsce kultu religii prawosławnej w Polsce. A na zakończenie dnia spędźcie wieczór w bani ruskiej przy akompaniamencie pieśni Bułata Okudżawy – relaks gwarantowany.

Cena: 260 PLN za 2 os ze śniadaniem, dzieci w wieku od 4 do 12 lat – 65 PLN, dzieci do lat 4 – gratis
Liczba pokoi: 24
Atrakcje: imprezy cykliczne – Zaściankowe Granie, Wieczór Pieśni Patriotycznej, Rajd Rowerowy „Szlakiem Nadbużańskich Dworów”, Otwarcie Sezonu Baniowego, weekendy kulinarne – szparagowe, wiśniowe, wędliniarskie; bania ruska, basen, masaże, rowery, biegówki
Miejsce przyjazne dla dzieci
Udogodnienia: wi-fi, kino domowe

Dowiedz się więcej

Galeria zdjęć

Bądź na bieżąco!

Subskrybuj Nasz Biuletyn

Kategorie wpisów

Wesprzyj nas

Podoba Ci się nasz projekt?
Pomóż nam rozwijać go jeszcze szybciej!